<script type="text/javascript"> supportsframes = false </script>

Gabriela - Press

Děťátku říkám - mimísek! Rozhovor pro čas.Maminka

Tvrdí, že kurzy pro maminky prochází téměř denně - když pomáhá sestře s jejími dvěma dětmi. Takže je na svoje miminko, které se narodí začátkem zimy, dobře připravená. FOTO: Lenka Hatašová


Co děláte právě v těchto dnech? Pracujete - nebo si už užíváte těhotenství?

Tak napůl. Léto mám ještě dost pracovní – moderuju golfové turnaje a módní přehlídky – a do podzimu chci také propagovat mé nové hudební album GABRIELA 2007. Nová deska vznikala tři roky, je dospělejší, zralejší a barevnější než předchozí CD. Vrátila jsem se ke svému původ-nímu pěveckému jménu Gabriela, pod kterým jsem před deseti lety vydala svou první desku u MONITOR – EMI.

Takže by se mohla líbit i maminkám... Proč ne?

Nová deska je návratem k popu a skladbou písniček se zaměřuje na ženy nad pětadvacet let. Na námětech a obsahu téměř všech textů svých písniček jsem se podílela, a protože jsem právě ta věková kategirie, mohla jsem se jim trefit do vkusu. Titulní písničku z alba již osm týdnů hrají rádia a je v současné době v první desítce nejhranějších písní českého éteru.

Je album poznamenané i vaším "jiným stavem"?

Byla jsem už těhotná, když jsem nazpívávala poslední dvě písničky, ale ještě jsem to nevěděla. Holka nebo kluk se narodí ve stejném roce jako moje nová deska. A za všechno může pan docent Rob, který mne vyléčil z mých problémů s děložním čípkem. Je to úžasný člověk a budu mu do smrti vděčná. Proto jsem se rozhodla věnovat veškerý výtěžek z prodeje CD na výzkum a osvětu léčby rakoviny děložního čípku.


Ovlivní narození miminka vaše pracovní závazky?

Mou prací je jednak novinařina a pak moderování společenských akcí spojené se zpíváním. Narození mimi určitě neovlivní mé novinářské závazky, tuhle práci stejně dělám z domova po mailu. Moderování a zpívání budu muset po porodu na nějaký čas pověsit na hřebík. Určitě chci být nějakou dobu s miminkem a pokud ho budu kojit, tak zřejmě moc pracovat nebudu.

Chcete zůstat s dítětem nějaký čas doma a užívat si mateřských povinností? Nebo se vrhnete opět do práce?

Určitě si to chci užít. A nový televizní pořad, který by se měl vysílat od ledna 2009, se dá připra-vovat i doma.

Jaké to bylo, když jste se dozvěděla, že jste těhotná?

Bylo to krásné. Udělala jsem si těhotenský test a zjistila jsem, že jsem na 99 procent v tom. Minulý rok jsem absolvovala dvě operace, a proto mi lékaři doporučovali otěhotnět až ve chvíli, kdy moje imunita bude v pořádku. A když se to stalo, tak jsme si přestali dávat pozor a já skoro hned otěhotněla. Považuji to za zázrak, protože kolem sebe vidím spoustu žen, které nemohou přijít za žádnou cenu do jiného stavu, podstupují různá nepříjemná vyšetření a nakonec nemohou otěhotnět nebo udržet plod ani po umělém oplodnění.

Jak tu zprávu přijal váš manžel? Přece jen má už tři děti...

Řekla jsem mu to hned po té, co jsem si udělala test. Objal mě a řekl, že je to "vědecko-fantastický a že je šťastnej".

Jak s jeho dětmi vycházíte? Můžete nám je představit? Budou to sourozenci vašeho děťátka, i když nevlastní...
Byla jsem jim představena, ale nestýkám se s nimi. Manžel se s nimi potkává sám. Manžel má z prvního manželství syna Petra, který již pracuje a z druhého manželství dceru Alenku, která studuje práva a syna Pepu, který studuje gymnasium. Říká se, že starší člověk má s dětmi méně trpělivosti.

Jak si myslíte, že to bude s vaším manželem, novopečeným tatínkem?

Jak mi manžel říkal, ani na jedno ze svých tří dětí neměl moc času a moc si jich neužil, protože řešil firmu a porevoluční byznys. V téhle chvíli už má víc času a na mimi se moc a moc těší. Myslím si, že bude dobrým tátou.

Prý máte obrovský apetit a pořád jíte. Nebojíte se, že nekontrolovatelně přiberete?

Nebojím. Hlídám si váhu. První tři měsíce jsem měla obrovský apetit kvůli tomu, že když jsem nejedla, tak mi bylo zle. To zná většina těhotných. Naštěstí mám nejvíc chuť na ovoce a zelen-inu.Taky miluji loupáček a kakao. Okamžitě mi naštěstí přestal chutnat alkohol a cigarety, takže žiju poměrně zdravě, nepřejídám se a jím to, na co mám zrovna chuť.

Máte případě, že vám zbudou kila navíc, v záloze nějakou ověřenou dietu?

Ověřená dieta je hýbat se a pět hodin před spaním nejíst nic velkého.

Kolik jste přibrala, prozradíte nám to?

Zatím čtyři kila. Všichni si ze mě dělají legraci, že ty kila navíc mám v prsou. Asi mají pravdu, protože mi prsa narostla během měsíce o dvě čísla.

Máte typické těhotenské chutě? Třeba na kyselé okurky, rybičky...

Na okurky a rybičky jsem byla vždycky, takže to se nezměnilo. Nemám ale velkou chuť na maso a naopak mám výraznou chuť na jogurty.

Ovlivňuje váš výběr jídla těhotenství? Jíte třeba zdravěji?

Určitě. Žiju zdravěji. Už nemyslím jen na sebe, ale taky na miminko. Musíte si odpírat něco, co máte ráda a děťátko by to nemělo? Mám ráda plesnivé sýry a paštiky. To ale těhotné ženy prý jíst nemají, proto si to odepřu. Nedělá mi to velký problém.

Už znáte pohlaví dítěte? Co byste si přála? Kluka nebo holku?

Zdravé dítě. To především. Nechtěla bych jedináčka, takže kdybych si mohla vybrat, tak nejprve holčičku. Holčičky se pak o své mámy více starají. Ještě nevíme, co to bude.

Jak vybíráte jméno? Máte už nějaké favority?

Líbí se nám Kryštof nebo Matěj. Pro holku Anna nebo Rebeka. Zatím to ale moc neřešíme, na to je ještě času dost a dost.

Bylo vaše miminko úmysl, náhoda, nebo nehoda?

Chtěli jsme dítě, ale netušili jsme, že to přijde tak rychle.

Manžel byl zřejmě první, komu jste sdělila tu radostnou novinu - kdo byl druhý?

Moji rodiče, Pepova maminka a moje sestra se švagrem.

Už mají vaši rodiče nějaká vnoučátka?

Mají dvě vnoučata. Dominika a Kristýnku, děti mé sestry Moniky. Naše bude třetí. Jako babička a dědeček jsou úžasní.

Když jste otěhotněla, začala jste se okamžitě pídit po tom, co byste měla a neměla?

Okamžitě ne. Až ve třetím měsíci. Navíc má sestra má dvě malinké děti a co se má a nemá v těhotenství dělat, znám od ní. Také čtu chytré knížky a časopisy pro maminky. Neřídím se ale podle nějakých přísných pravidel. Nastávající maminka musí být hlavně v pohodě. A já, díky svým blízkým, v pohodě jsem.

Radila jste se s kamarádkami-matkami nebo s chytrými knihami nebo s odborníky?

Témata mateřství a miminka jsou momentálně mými oblíbenými. Probírám to s mámou, sestrou, kámoškami, čtu knihy a dám i na radu odborníků. Nic ale nepřeháním.

Chodíte na nějaké předporodní kurzy?

Zatím ne, ale možná se do nějakých kurzů přihlásím. Velkým kurzem je pro mě hlídání neteře a synovce.

Zkusila jste cvičení nebo plavání pro těhotné? Zkusíte?

Mám doma bazén, tak plavu pravidelně. Prý je to pro těhotné velmi dobré. Chci zajít na těhotenskou jógu a často jsem na golfovém hřišti s mým mužem.

Postihla vás těhotenská plačtivost a nečekané změny nálad?

Zatím ne. To teprve asi přijde.

Dojímá vás něco, čeho byste si dřív ani nevšimla?

Jsem citlivější, ale ne o moc jako dřív. Vždycky jsem totiž byla hodně citlivá k problémům druhých a jsem velká samaritánka.

Povídáte si s miminkem? Jak mu říkáte?

Za miminko se modlím, aby bylo zdravé. Jinak mu říkám mimísku. Povídat si asi začneme, až ucítím pohyby.

Už jste se rozhodla, kam půjdete rodit?

Budu rodit v Podolí u doktora Heřmana. Porodil i dvě děti mé sestry Moniky, tak mám k němu velkou důvěru.

Bude u porodu tatínek?

Pravděpodobně ano.

Byl už Pepa někdy u porodu?

Nebyl. U Petra to ještě nebylo možné. A u porodu dětí z druhého manželství nebyl, protože se obě narodily císařským řezem.

Jaký máte názor na porody doma, okolo kterých se v poslední době vedou diskuze?

Porod doma mě absolutně neláká. Jsem zastáncem toho, nechat porod dítěte na odbornících a zbytečně neriskovat život dítěte a matky.

Už máte na miminko něco koupeného?

Ještě ne. Budeme dědit po sestřiných dětech. Má kluka i holčičku, takže máme spoustu modrého i růžového oblečení, hraček a vybavení pro kluky i pro holky.

Máte už představu o tom, jak budete své dítě vychovávat?

Jsme s manželem zastánci sparťanské výchovy. To proto, aby se dítě v jistý čas bylo schopno postavit na vlastní nohy a nespoléhalo se jen na své rodiče.

Berete si nějaký příklad z vašeho dětství?

Dětství jsem měla nádherné, ale vychovávané jsme byli také přísněji. Určitě je to tak správně.

Plánujete větší rodinu? Chcete víc dětí?

Neplánuji vůbec nic, ale přála bych si dvě děti. Jedináčci to mají v životě těžší.

Myslíte si, že mateřství je nejkrásnější období v životě ženy?

Pokud je matka a dítě zdravé, pak je mateřství jedno z nejkrásnějších období ženy. To určitě.

Gabriela Partyšová – Koktová Od mala chtěla být krasobruslařkou nebo zpěvačkou, od čtyř let chodila na zpěv a klavír, v devíti letech vyhrála konkurz do brněnského dabingového studia, kde dabovala dětské role. V patnácti letech vyhrála konkurz do hudebního pořadu ČT 1 "Jak se rodí hvězdy", uspěla a u hudebního vydavatelství MONITOR - EMI vydala své první album - "Gabriela - Hledej lásku".

Rok moderovala pořad Souvislosti pro ČT 1, dva roky byla moderátorkou brněnského Radia Kro-kodýl. Ve dvaceti letech začala pracovat jako redaktorka pořadu Prásk, v roce 2002 se jako své vlastní dvojče, pod jménem Rebeka, stala moderátorkou televizní hitparády Eso. Od té doby používalat ři roky pro oblast zpívání umělecký pseudonym Rebeka. V tomto roce moderovala i Českého slavíka.

O rok později vyšlo druhé album "Rebeka - Mý druhý já". A v anketě Český slavík 2003 se stala Objevem roku a mezi zpěvačkami se umístila na 8. místě. V roce 2004 vyšlo třetí album "Rebeka - Flash" s hitem Fotograf od Karla Svobody a Petra Šišky.

V roce 2005 se zapojila společně s MTV a kampaní EXIT do boje za zastavení vykořisťování žen a obchodu se ženami.
Píseň s názvem EXIT byla po dobu devíti týdnů v první desítce nejhranějších písní na českých rádiích v červenci a srpnu roku 2005. V loňském roce se po pětileté známosti vdala za podni-katele Josefa Koktu, se kterým v současné době čeká narození prvního dítěte.
V současné době má na starost dvoustranu o módě ve společenském časopise Rytmus života a moderuje společenské a firemní akce. Také dokončila po třech letech čtvrté album, které je návratem k popu a k původnímu uměleckému jménu Gabriela.