<script type="text/javascript"> supportsframes = false </script>

Gabriela - Press

Co si představíte když se řekne „servo“?

Mini anketa: Co si představíte když se řekne „servo“?


Mini anketa

Jan Čenský (45), Herec

Servo je úžasná věc. Je to v podstatě posilovač řízení, který je umístěný ve volantu. Může být buď v elektronické podobě, zapíná se automaticky při nastartování motoru, anebo mechanické, ale to není tolik účinné.

Bára Basiková (43), Zpěvačka

Jejda, to slovo vůbec neznám. Řekla bych, že je to nějaká hydraulika v autě, ne? Přiznávám, že vůbec nevím. Automobilem nejezdím, nemám dokonce ani řidičák, takže tyhle otázky jsou pro mě nezodpověditelné.

Jiří Krampol (68), Herec

Vybaví se mi servilní, takzvaný „vlezdoprd…“ člověk. Ale také to může být posilovač řízení v autě. Já to ve svém automobilu značky Škoda 120 nemám. (směje se) A v tom původním, trabantu, to také nebylo.

Gábina Partyšová (28), Moderátorka, zpěvačka

To nevím. Počkejte, já se kouknu na internet… Tak už to vím. Servo je posilovač řízení, nedocenitelný zejména při otáčení volantem při stání nebo popojíždění nízkou rychlostí. Účinek se mění v závislosti na rychlosti jízdy.

Michal Hudček (27), Zpěvák

To je posilovač řízení. Jednou jsem tu věc dokonce viděl v autoservisu, když rozebírali nějakému zákazníkovi auto právě s nefunkčním servem. Je to vlastně motorek, který usnadňuje ovládání volantu a tím i otáčení kol.

***

Odpověď: Servo je posilovač řízení, umožňující lehčí otáčení volantu a kol.