<script type="text/javascript"> supportsframes = false </script>

Gabriela - Press

Kabát, Nohavica, Hegerová...

Pět jistot, jimiž otřásla letošní anketa o nejprodávanější české zpěváky


Pět jistot, jimiž otřásla letošní anketa o nejprodávanější české zpěváky

Nejprodávanějšími interprety u nás loni byli Kabát, Jaromír Nohavica a Hana Hegerová. Úterní vyhlášení ankety o Desku roku nabízí pět překvapivých argumentů proti věčným steskům na českou pop-music.

Úspěch patří mladým

Spíše osobitým a šarmantním, jak je letos vidět na příkladu téměř třiceti tisíc prodaných kusů živého alba Hany Hegerové. Tvářit se mladě nebo obelstít svůj věk není zárukou úspěšnosti.

Nemáte šanci, když vás nehrají v rádiu

Vítězství Kabátu ukazuje, že i zde jde o relativní pravdu. Písničky z prvního alba Kabátu Má ji motorovou by žádný soudný dramaturg do vysílání nezařadil ani ta pozdější na věci mnoho nezměnila, včetně nejnovější Corridy. Že se zpěvák Josef Vojtek mezitím stal muzikálovou hvězdou, je typickým fanouškům Kabátu srdečně jedno.

Zpěváci za sebou musí mít bohatou firmu, která je tlačí

Jak je vidět z příkladu Kabátu či Divokýho Billa, firmy musí mít nejprve „co“ tlačit. Přesvědčila se o tom například neúspěšná zpěvačka Rebeka, tedy Gábina Partyšová, stejně jako desítky dalších domácích „hvězd“, u nichž si vybavíte tvář, ale už ne jedinou skladbu nebo alespoň refrén. Vítězství Jaromíra Nohavici navíc připomíná, že není potřeba tlačit vůbec – stačí mít alespoň několik skvělých písniček a nápad, jak je dostat k lidem, což byl v Nohavicově případě internet. A samozřejmě také roky práce.

Za „slávou“ se člověk musí přestěhovat do Prahy

Rock Kabátu je špinavý a obhroublý jako hospoda v jejich rodných Teplicích. Nohavica je „ostravský bard“. Ať už to znamená cokoliv, to označení mu už nikdo neodpáře. Proto se rád ukazuje v klubech a hospodách v ostravské Stodolní ulici. Myslí lokálně, prodává globálně, dalo by se s trochou nadsázky říci.

S českou pop-music to jde od deseti k pěti

Ale kdepak, jen si srovnejte loňského vítěze mezi zpěváky, „lamače dívčích srdcí“ Petra Koláře, s daleko zajímavějším Nohavicou. Takže to byl slušný rok, nebo ne?