<script type="text/javascript"> supportsframes = false </script>

Gabriela - Press

Předmanželská smlouva urychlí rozvod

Liberecký kraj - Předmanželská smlouva může být vnímána jako velký paradox. Uzavírá se před sňatkem proto, aby zjednodušila rozvodové řízení. Mnoho lidí ji vnímá jako nedůvěru, se kterou není možné vstupovat do manželství.


Liberecký kraj - Předmanželská smlouva může být vnímána jako velký paradox. Uzavírá se před sňatkem proto, aby zjednodušila rozvodové řízení. Mnoho lidí ji vnímá jako nedůvěru, se kterou není možné vstupovat do manželství.

Hlavním účelem předmanželské smlouvy je vyrovnání majetku v případě rozchodu partnerů. To je nejběžnější typ, který lidé v Čechách uzavírají. Ve smlouvě mohou být i jiná pravidla, která určují budoucí soužití partnerů.

"Taková smlouva nemusí být uzavřena před svatbou, ale i v době trvání manželství. Také je možné kdykoliv ji měnit nebo zrušit," vysvětlila notářská kandidátka Veronika Křížová. Každá smlouva, ve které se upravuje majetkové vypořádání je nutné notářsky ověřit. Není to rozhodně laciná záležitost, ale rozvodové tahanice bývají podstatně dražší.

Američané mají velmi kuriozní podmínky

Nejznámější a nejkurióznější předmanželské smlouvy pocházejí ze

Spojených států. Některé podmínky rozhodně nevypovídají o civilizované zemi. Ovšem i v České republice je možné stanovit různé podmínky. "Občanský zákoník umožňuje uzavřít smlouvu nepojmenovanou, která není nikterak upravena zákonem. Její obsah nesmí odporovat nebo obcházet zákon," dodala Veronika Křížová. Zjednodušeně platí, že co zákon nezakazuje, je dovoleno. Jediné úskalí může čekat na partnery v případě rozvodu. "Nestandardní podmínky mohou mít za následek velmi obtížné vymáhání sankcí," uzavřela téma Veronika Křížová.

České celebrity smlouvu uzavírají

Podle notářů není předmanželská smlouva nikterak masově rozšířená.

Uzavírání smluv je poměrně běžné pouze u českých celebrit. A některé podmínky jsou také zarážející. Gábina Partyšová například podepsala smlouvu, která jí určuje, že se po svatbě nesmí změnit povahově ani vzhledově. Na své zahraniční kolegy ale rozhodně nemá.

---

Prapodivné podmínky amerických smluv

Po dobu manželství musí žena nosit pouze tanga.

Každý třetí den si manželka musí holit podbřišek.

Ženě se nesmí nikdy změnit velikost a tvar poprsí

Manžel bude vítat svoji ženu pokaždé, když přijde.

Ladislav Kobzev